Domácí pákové kávovary jsou oblíbené, díky příznivé ceně.
Mívají většinou minimálně dvě zaměnitelná sítka – jednoporcové a dvouporcové – bohužel v obou případech se většinou jedná o sítka přetlaková – mezí sítkem a kávovarem je plastový kroužek, který zaručí, že káva nateče do šálku správně a espresso bude mít dobrou, silnou cremu.
Kávovary s takovými přetlakovými sítky jsou v poslední době skoro všude a je téměř nadlidský výkon sehnat k nim nepřetlaková, klasická sítka – v některých servisech je ale stále mají skladem.
Na první pohled by se mohlo zdát, že kávovary s takovou pákou mají velkou výhodu – vaše espresso bude vypadat skvěle. Vy tím ale ztrácíte jakousi zpětnou vazbu – jednoduše řečeno nepoznáte, že jste kávu připravili špatně.
Pákové kávovary jsou co se týče přípravy kávy jednoznačně náročnější, než kávovary automatické – číhá na nás spousta nástrah – situací, nad kterými se ostřílený barista ani nepozastaví, ale domácí uživatel při nich často chybuje.
Základem je správně namletá, čerstvá káva. Tu si většina lidí, kteří doma pákový kávovar mají, kupují už namletou – tady není co řešit. Ti co si koupili domů mlýnek si s ním můžou „pohrát“ a kávu namlít tak, jak je aktuálně potřeba.
Další věc – správné množství. Pravé Espresso je jen jedno. Gramáž porce na takové espresso je 7g. Automatické kávovary si gramáž porce uloží do paměti a pracují s ní pořád, za pákové kávovary musíme porci odměřit sami. Málokdo bude každou porci odměřovat na digitální váze – k tomu může posloužit „sedmigramová“ odměrka – výsledek ale nikdy nebude zcela přesný.
Káva se v páce musí správně stlačit. Nestačí jí jen do páky nasypat. Stlačit by se měla váhou dvaceti kil. Například pákové kávovary Krups nebo kávovary Rowenta mají tzv. Optipress systém – v hlavě kávovaru jsou zoubky, které musíte při vkládání páky do hlavy silou překonat, čímž se káva „optimálně upresuje“ – kávovary zajistí správné stlačení za nás.
Pak už přichází na řadu pákové kávovary – pokud jste celý proces provedli správně a máte ve stroji čistou, čerstvou vodu, budete s výsledkem spokojeni.
A jak to poznáme? S přetlakovým sítkem těžko – to se pak musíme spolehnout na své chuťové buňky – mizerně připravené espresso už asi pozná kdekdo, často je ale chuť kávy připisována druhu a poměru směsi. I příprava má ale na chuť kávy velký vliv.
Domácí pákové kávovary jsou bezpochyby výrazně levnější než kávovary automatické. Je s nimi ale o poznání víc práce – nemluvě o čištění a údržbě.
Ulehčit si přípravu a zároveň mít jistotu, že espresso bude vynikající si můžeme pomocí E.S.E. podů nebo tablet. E.S.E. + Easy Serving Espresso – jedná se o ploché kulaté polštářky s kávou, které jsou vakuově balené. Máte jistou, že káva je dobře naporcována a stlačena a že je čerstvá. Tady už ale zase stoupá cena za porci.
Pokud si mezi pákovými kávovary a automatickými kávovary vybereme ty pákové, jistě to není chyba. Když se budeme držet ověřeného postupu, bude naše káva dobrá. Některé kávovary už mají navíc i zabudovaný kapučinátor, který umí sám šlehat mléko pro cappuccino – např. Saeco Nina Cappuccino Plus nebo Saeco Nina Bar Plus.
Najs