Roku 1820 objevil chemik Friedlieb Ferdinand Runge v kávě alkaloid, který byl později nazván kofein, a popsal jeho účinky na lidský organismus. Vstřebávání kofeinu je poměrně rychlé a maximum koncentrace v krvi dosahuje již během 1-2 hodin po požití. Metabolizuje se v játrech na více než 25 různých látek, které jsou posléze vyloučeny močí.

Šálek plný kávy

Čistý kofein je bílý hebký prášek nebo lesklé jehličky hořké chuti. Zdrojem kofeinu jsou listy, semena a plody více než 63 rostlin. Nejznámější jsou kávová zrna, kakové boby, cola ořechy a čajové lístky. V každé rostlině se ale nachází trochu jiná podoba kofeinu a také se jinak nazývá. Kofein je obsažen v kávě, čaji, čokoládě a v jiných nealkoholických nápojích jako je např. coca cola. Kofein je nejrozšířenějším stimulantem na světě.

Za rozumné množství se považuje denně 300mg, což jsou asi 3 šálky kávy. Účinky se nejvíce projevují po 45 až 60 minutách , kdy je obsah cukru v krvi nejvyšší, dále pak trvají dalších 4-14 hodin, kofein je z těla vyloučen za asi 5-6 hodin. Toxická dávka kofeinu se pohybuje od 0,5 g výše. Akutní smrtelná dávka je odhadována na 10 gramů čistého kofein, což by znamenalo například asi 100 šálků silné kávy. Potíže z případného zvýšeného požití kofeinu mohou nastat asi při vypití 5-ti šálků silné kávy během krátké doby. Často dochází k celkové nervosvalové předrážděnosti, neklidu a třesu, poruchám trávení, zrychlení či nepravidelnostem srdeční činnosti až palpitacím a nespavosti. Při velmi vysokých dávkách mohou vzniknout až halucinace a křeče. Závislost na kofein (resp. na pití kávy) je většinou slabého psychického charakteru, fyzická závislost se vyvíjí výjimečně. Abstinenční syndrom je mírného charakteru, lehce překonatelný.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.