káva z madagaskaruMadagaskar je ostrovní stát v Africe. Ostrov se od kontinentální Afriky oddělil v průběhu třetihor (asi před 160 miliony lety) a stále se pohybuje jihovýchodně téměř o 2 cm za rok. Je to čtvrtý největší ostrov na světě. Vzhledem k tomu, že více než polovina rozlohy Madagaskaru je vyplněna náhorní plošinou s tropickým podnebím, má zde skvělé klimatické podmínky nejen káva, ale i bavlna nebo třeba batáty.

Zajímavostí jistě je, že ostrov Madagaskar nyní ho odděluje od Afriky, konkrétně od Mosambiku, čtyřista kilometrů Mosambického průlivu, ale jeho flóra a fauna má s africkou jen málo společného. 600 km východně od Madagaskaru leží v Indickém oceánu ostrovy Réunion a Mauricius.

Na ostrově Madagaskar se pěstuje kávovník robusta, velice se tady ale daří i kávovníku arabica nebo arabustě. Časem je velmi pravděpodobné, že dosáhnou i tyto dvě odrůdy velmi dobré kvality.

Celková produkce kávy je poměrně vysoká – asi milion pytlů ročně – ale velmi vysoká je také domácí spotřeba. Domorodí Malgaši – tak se nazývají obyvatelé Madagaskaru, neboť tomuto státu se také říká Malgašská republika – totiž lahodnou černou kávu přímo zbožňují.

Většina exportu robusty vynikající kvality směřuje do Francie. Mezi produkční oblasti Madagaskaru patří například Antseranana, Sambava, Andapa, Mahonoro, Farafangana nebo Fort Dauptin.

Klasifikace podle jakosti se uvádí zcela výjimečně vždy v třista gramech jako:

– extra prime (do 15 závad)

– prime (do 30 závad)

– superior (do 60 závad)

– courant (do 120 závad)

– limit (až do 240 závad)

Velikost kávovníkových zrn se uvádí v rozsahu grade 1 až grade 4

Zelená kávovníková zrna se vyvážejí z přístavů Tamateve, Vohémar, Antalaha, Farangana, Mananjary, Manakara, Majunga a Diego Suarez.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.